Přenos raněného v batohu

Přenos raněného v batohu

Jako součást první pomoci jsme probrali také možnost jak přenést/transportovat zraněného kamaráda pomocí batohu, či na nosítkách, vytvořených z oblečení a dvou větví, opět s pomocí batohu, který nám ušetří nutnost nosítka držet a tahat v rukou.
Hodí se i pro nouzový transport materiálu.
Vhodným batohem je v případě nouze jakýkoliv s bederním pásem.
Abychom to neměli jednoduché, přenášeli se navzájem přibližně stejně velcí „jedinci“, přenést někoho menšího by pak již jistě bylo hračkou.

Způsob 1= nasednutí do batohu

Může se hodit i rodičům s mladšími sourozenci na výšlapu.
Batoh povolíme, co dovolí popruhy v ramenou a ve spodní části batohu.
Necháme postiženého provléct si popruhy mezi stehny (jako lezecký sedák). Klekneme si, postižený přenese váhu na naše záda a my si v této poloze zajistíme bederní pás, který má zraněný pod zadkem.
Vstávání se ukázalo jako nejnáročnější krok – vstáváme „přes koleno“.
Důležité je mít ramenní popruhy skutečně na ramenou. Pak se váha našeho nákladu „rozloží“ správně na naše bedra a ramena, máme volné ruce.
Při zkoušce někteří se svým nákladem dokonce běhali, takže se ukázalo, že tento způsob přenosu raněného je pro „nosiče“ velmi pohodlný a v případě nouze není třeba se obávat ho použít.

Způsob 2 = nosítka

Podobně jako u prvního způsobu je výhodné použít u nosičů batohy s bederním pásem.
Pro výrobu nosítek nám postačí dva rovné klacky (soušky) se začištěnými výstupky a nějaké pevné (nejlépe nepružné) oblečení. Rukávy nebo nohavicemi provlečeme větve, případně je „narolujeme“ a plocha nosítek je připravená. Zpevnit na obou stranách proti „rozjetí do šířky“ lze pásky.
Zafixování nosítek se provádí tak, že se oba klacky na každé straně zasunou do spodní části ramenních popruhů – prochází podél těla nad bederním pásem. Na výšku a u těla je drží právě ramenní popruhy.
Nutné je zasunout je poměrně dost, aby nehrozilo jejich vyskočení.
To provedou oba „nosiči“ a nosítka jsou připravena.
Oba si kleknou, zraněného umístíme na nosítka a vstává se současně „na tři“ opět nejlépe „přes koleno“. Je výhodné vybírat nosiče, kteří jsou přibližně stejně vysocí.
Nyní mají oba nosiči volné ruce, pohodlně rozloženou váhu a zadní nosič může ještě navíc při přesunu ošetřovat raněného.

Skauti si oba způsoby vyzkoušeli a jak vidno z fotek, užili jsme si spoustu legrace a jsme připraveni pro případ nouze na transport raněných.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *