Co si sbalit na výpravu?

Každý nejpozději na své první výpravě dostane malý sešitek – výpravníček. V našem oddíle připravujeme jednak památeční nálepky z každé výpravy a jednak je v něm časem spousta dalších nálepek: návod jak ovládat vysílačku, zajímavosti z přírody a témat, které na výpravě probíráme, klíč k luštění skautských šifer a další… také se stává zápisníkem každé světlušky či vlčete a tedy i takovou kronikou našich zážitků.
Ve výpravníčku většinou bývá jako první vylepena nálepka: Co si sbalím na výpravu?
Přáli bychom si, aby si ji náš malý kamarád před výpravou vzal, všechny věci si nachystal a pod dohledem rodičů sám sbalil do batohu. Tak ví, kde co má, a co tam skutečně má, což bývá na výpravách hodně důležité.

Jak vypadá nálepka:

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 384351459_331214812720569_1786997156629918277_n-736x1024.png.


A co si tedy sbalíme?


Půjdu postupně dle nejdůležitějších věcí…


BATOH


Je jedno jakou bude mít barvu a vychytávky, nejdůležitější na něm je:
Bederní pás a hrudní popruh
Pomáháme našim kamarádům si umět batoh dobře nastavit, ale někdy jsou proti svým batohům tak hubeňoučcí, že bederák postrádá svou funkci. Snažíme se začínat s chozením v plné polní postupně, ale obvykle i s batohy ujdeme několik kilometrů, takže aby batoh nevisel jen na ramenou a neplandal u kolen je nesmírně důležité. Doma na to je více času tak prosím zkuste před první výpravou prozkoumat možnosti stahování bederního pásu a zkuste ho Vaší žížalce, nebo žížalákovi dobře seřídit. Batoh se musí v oblasti beder stáhnout tak, že vlastně žádná váha není na ramenou.

Je dobré, když je to batoh, který již v základu nemá pět kilo, každá další věc váhu přidá. Dle našeho vážení na výpravách (po snězení svačinek a bez vody) se 70% světlušek a vlčat vleze se vším na dva dny do váhy batohu mezi 5 – 6,5 kg

Připevnění věcí na batoh: je dobré myslet na to, že může pršet a budeme muset dát přes batoh pláštěnku a také na to, aby něco „nebimbalo“ venku, nebouchalo při každém kroku do zadku a nezachytávalo se, když se někde prodíráme lesem. (Ano obrázek skauta na nálepce je trošku zavádějící). Když to jinak nejde, tak si s tím samozřejmě poradíme.


VĚCI DO DEŠTĚ:

  • Pláštěnka: asi netřeba vysvětlovat, jsou lepší trošku kvalitnější než ty nejlevnější slepované, jdeme v každém počasí a když je nevlídno, bývá to rozdíl mezi dobrodružstvím a zkaženou výpravou. Je dobré mít i to co má účastním na sobě nepromokavé pro nějaký zahradní deštík, silnou mlhu apod…
  • nově jsme také přidali pytlíky na nohy (stačí nějaké pevnější svačinové) a nebo nepromokavé ponožky. Je to proto, že se stává, že když už nás zastihne nečas, ochráníme oblečení, batohy, ale boty bývají promočené (i do těch nepromokavých shora zateče).

  • Než můžeme vše vyřešit, bývá vhodné převléci si suché ponožky a ochránit je v mokré botě pytlíkem. Noha se sice zpotí, ale je to pořád lepší na tu chvilku než být durch v mokrých botech.

  • Pláštěnka na batoh – měla by být vyzkoušená se všemi věcmi, co na batohu jsou. Je veliké neštěstí, když není připravená schovat třeba spacák připnutý zvenku….

  • Ochraně věcí v batohu také pomůže, když se do prázdného batohu dá pytel na odpadky a do něj pak všechny věci a nahoře se na něj dá gumička než se batoh zavře. Nejlevnější způsob ochrany před vlhkem pro náhradní oblečení a spaní. Existují samozřejmě i nepromokavé pytlíky přímo na vybavení, není třeba hned vše nakupovat, důležité je zůstat v suchu.


PONOŽKY, PONOŽKY, PONOŽKY:


Kdo se na nálepku koukne pozorně, napočítá kromě ponožek co má skaut na sobě, ještě minimálně 2-3 další páry.

  • Jedny jsou na spaní – klidně pletené (bývá chladno a fakt nechcete spát v ponožkách, co šly na túru)
  • Druhé jsou náhradní pro případ deště, když první provlhnou.
  • Třetí místo pytlíků na nohy mohou být – kdo má k dispozici (samozřejmě 2+3 mohou být ty stejné)


PODSEDÁK


Kruciální zařízení, které nám umožňuje nestresovat se stále s tím, že všichni někde posedávají … je velmi důležitý, a nejlépe je mít ho někde ve venkovní kapse, hned k dispozici, používáme ho téměř pořád.


EŠUS A LAHEV


Na výpravách si vaříme. Často i čaj a někdy kakao. Pokud se unese vedle ešusu i hrníček, je to super, každopádně ešus a nástroje ke stolování určitě nezapomenout.


SPACÁK A KARIMATKA/HAMMAKA


Ne na všech místech je možné použít hammaku – proto kdo chce, může si ji vzít navíc, každopádně i do ní používáme karimatku kvůli ochraně před chladem zespodu.


Spacák bývá nejčastějším dotazem, asi k tomu udělám zvláštní článek, každopádně zkuste trik, natlačit spacák bez obalu přímo na dno batohu. Většinou se se vším ostatním vleze a nemusí se balit do kompresního obalu. Pro začátečníky to bývá pohodlnější, je to trik od zkušených hikerů, kteří chodí světové dálkové pochody . Zvláště drobné světlušky mívají problém se zimou, počítejte s tím, že pokud nejsme vyloženě venku, býváme i v zimě v nevytopeném, nebo jen chvíli vytápěném prostoru, s teplotou k ránu kolem 5-7°C a to i v červenci na táboře! Spacák je investice, kterou opravdu využijeme, když máme možnost mít zatopeno, tak ho stačí rozepnout.


K tomu se vztahují i požadavky na čepici a oblečení na noc. Nejlepší jsou po většinu roku legíny a tričko s dlouhým rukávem, termoprádlo výhodou.


TEPLÁ VRSTVA


Jak nepromoknout jsme probrali a na nálepce je ještě poznámka: teplá vrstva navíc. K tomu, v čem jde náš kamarád na sraz je potřeba přidat ještě teplo vrstvu. Bude unavený, bude chladněji, možná se bude potřebovat převléci. Myslí se tím další mikina co, se vleze ještě pod bundu, legíny nebo termoprádlo pod kalhoty. Může to být to stejné, v čem se pak spí, pokud nechcete přidávat hmotnost navíc. Hodí se i nákrčník, případně rukavice.


KPZ


Ká-pé-zetka je otázka skautské cti. Jsou různé ke koupi, ale kdo s námi už nějakou dobu je ten ví, že si je různě vylepšujeme a že je skutečně používáme. Nováčci se brzy zaučí, bude hezké, když si každý do nějaké krabičky či kosmetické taštičky s sebou vezme něco, co si myslí, že by je mohlo v nouzi zachránit. Postupně to probereme a prodiskutujeme, vyměníme si mezi sebou a vytuníme k dokonalosti. Tím chci říci, že každý z nás ji má jinou, upravenou dle toho co mu kdy chybělo a není potřeba zrovna tento kousek vybavení kupovat na první výpravu.


Někdy o našich KPZ musím napsat samostatný článek, mám velikou radost, jak jsou mí kamarádi připraveni a mnohdy zachrání nějakou drobností celou situaci.


NOŽÍK


Nepostradatelná věc. Vybíráte-li nový, doporučuji zavírací, který má na noži pojistku. Kdybych dělala statistiku, vyhrál by to v našem oddíle Opinel, a to jak s kulatou špičkou, tak klasický. Má neobvyklou otáčecí pojistku, ale zacházet s ní se člověk rychle naučí, je opravdu bezpečná. A navíc, druhou stranou zavřeného Opinelu se parádně křeše s křesadlem.


LÉKÁRNIČKA


Na výpravě máme vždy velkou oddílovou lékárnu. Osobní lékárnička patří do našeho přístupu „buď připraven“ a je základním vybavením každého skauta. Nemusí však jít o žádný drahý velký set, stejně jako u KPZ je hezké, když se o ní přemýšlí a každý si postupně vyladí tu svou. Jako základ poslouží kopie kartičky zdravotní pojišťovny, izotermická folie, náplast, desinfekce, vatové tamponky, a třeba hroznový cukr když dojde na výpravě energie.

Další věci asi není třeba podrobně rozebírat, jsou určeny pro náš program a hry.


Před výpravou bývá v emailu upřesněno, zda potřebujeme extra vodu na vaření (na místech našeho táboření někdy nebývá pitná voda) a zda je vhodné vzít si přezůvky (podlahy v zapůjčených klubovnách bývají prochladlé).


Peníze většinou na výpravu nejsou potřeba, nebývá možnost si něco koupit. Pokud ale je, většinou ji všichni chtějí využít tak několik desetikorun určitě stačí.

A teď už hurá na výpravu!

– Hermi