Výprava do jeskyní 26.-27.11.2022

Oblast Kaprálova mlýna, kde je velmi známá skautská základna, už déle lákala k návštěvě. Podzim je ideální čas, protože jinak jsou tu i kvůli dalším volně přístupným jeskyním doslova davy. I přes podzimní rýmičky a rodinné akce o prvním adventním víkendu se nám sešla slušná účast.

Pocity byly smíšené, na jednu stranu ohromná zvědavost a radost z možností prozkoumat jinak nepřístupná místa, na druhou stranu obavy, jak kdo z nás – bez předchozí zkušenosti – zareaguje na temné a stísněné prostory.

Po sestupu asi 18m jsme pod povrchem prolezli někde doslova po čtyřech, jinde na žížalí způsob cca 138m podzemních chodeb, které jsou již zabezpečené a přístupné. Díky vháněnému vzduchu musím říct, že i přes cca šestičlenné skupiny se dýchalo dobře i v největší hloubce.

Naši průvodci nám řekli a ukázali spoustu zajímavých věcí a popovídali o své práci, mohli jsme si na památku odnést kamínek a někteří nepohrdli ani koulí z bláta 🙂 Určitě jste doma měli velkou radost.

Po exkurzi jsme pokračovali v naší dobrodružné cestě do dalších volně přístupných jeskyní i po tom, co padla tma. Prozkoumali jsme ten den ještě jeskyni Švédův stůl, v neděli jsme navšívili nejznámější Pekárnu a nakoukli jsme i do jeskyně odkud vyvěrá říčka Zlatý potok a do maličké jeskyně Nad Výtokem. Na větší průzkum nám už nezbyl čas.

Naší útulnou se pro tento víkend stala ekologická chatka Zdenka, kde jsme nakonec všichni velmi luxusně spali na postelích.