Přespávání na zřícenině 19.-20.9.2020

Účel: dvoudenní pochod v plné polní

Co jsme se naučili / vyzkoušeli v praxi?

  • Vytvoření vlastní mapy s ohledem na „zdroje“ 
  • Informace o krajině hadcové stepi a jejích výjimečných obyvatelích
  • Přenocování pod širákem
  • Poznávání zvuků zvířat
  • Vaření vlastního jídla na dřívkáči / na ohni
  • Jak se zabalit na víkend pod hvězdami

Ohroženi ranními mrazíky, přetěžkými batohy a zákeřně nakloněnými místy na spaní jsme se odhodlaně vypravili na pochod z Mohelna po modré a následně červené a žluté značce na Templštejn. 

Hadcová step a samotná hornina nám prakticky dokázaly, že dokáží udržet teplotu o 5 stupňů vyšší, než je v okolní krajině a tak přestože kolem Brna bylo v noci kolem 5°C a hrozily již ranní mrazíky, my nakonec chrupkali v krásných 11°C. 

To bylo však až zlatým hřebem našeho dne. 

Než jsme dobili vrchol s hradem Templštejn, na kterém jsme spali, protloukali jsme se nádhernou divokou krajinou rozeklaných skal a vyhlídek, které se jakoby vnášely nad propastí. 

Bylo to na silný žaludek – připlížit se z kamene na kámen k tomu úžasnému výhledu, zvláště když jsme si uvědomili, že jsme sem vylezli během pár stovek metrů. Nevím, jaké bylo převýšení, ale terén byl s našimi obřími batohy v těch několika okamžicích téměř na hraně sil. 

Za odměnu jsme ale mohli vychutnat tu nádhernou chvilku, kdy ptáci kroužili pěkný kus pod námi nad řekou a korunami stromů.

Cestou jsme sledovali a zakreslovali mapu, která nás měla naučit lépe sledovat krajinu a hledat přírodní zdroje jídla, pití, úkrytu či místa k přenocování. Skaut má být vždy připraven a tak i takový trénink vnímání krajiny kolem sebe očima člověka, který musí být schopen v přírodě přežít, může být užitečný. 

Po cestě jsme měli štěstí a objevili jsme krásně kvetoucí shluky bramboříkú a několik zvláště chráněných druhů rostlin.

Některé vyhlídky na skály a meandry řeky v pozadí s jadernou elektrárnou Dukovany byly téměř surrealistické.

Když jsme se nabažili výhledů a překonali všechny útrapy cesty, seznámili jsme se se zvuky zvířat, které patří k našim nejběžnějším a snadno je můžeme v noci – zejména při nocování pod širákem které nás čekalo – zaslechnout. 

Nevím, jestli jste někdy slyšeli, nebo si pouštěli, jak vřeští zajíc, liška, nebo jelen v říji, ale mnohé ty zvuky překvapily. Některé byly dokonce pod dojmem přicházející noci označeny jako zvuky ze záhrobí! 

Tyto informace jsme již nasávali u táboráku, společně s vůněmi našich jídel, které jsme si každý v ešusku na dřívkáči připravili. Někdo zvolil kuskus s masem a kukuřicí, někdo gulášovou polévku a výborný domácí chleba od Jean. Někdo oboje.

V podvečer jsme v západu slunce prozkoumali zříceninu, prohlédli si údolí z druhé strany a vybrali si místo na spaní. 

Navzdory obavám z předpovědi počasí nám zima nebyla. Někteří se klouzali a kutáleli, někteří honili výry nebo postavy z pověstí co jsme si četli u táboráku. Každopádně melodie našeho chrapotu se rozléhala a odrážela od zdí zříceniny tak, že jsem si jistá, že nejedno divoké zvíře ještě teď vyděšeně pobíhá přilehlými lesy.

Ráno jsme uklidili všechny stopy našeho táboření a přesunuli se pohodovou procházkou do Biskoupek, odkud nás autobus dopravil do teplých postelí našich domovů.

Všem děkuji, byli jste úžasní a už se moc těším na příští dobrodružství!

Hermi

Uvádíme pár vybraných zvuků českého lesa:

Jelen evropský
Sýček obecný
Veverka obecná
Zajíc polní
Puštík
Puštík
Ježek západní
Výr velký

Všechny zvuky byly staženy ze stránek https://muj-zvireci-svet.webnode.cz/zvireci-zvuky/. Pokud by Vás zajímaly další zvuky, tak je najdete právě zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *